IX MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH
„GASIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2012
POD SKWARNYM NIEBEM PRZEMINĄŁ.
Żar, spiekota, upał, kurz – jak w starej partyzanckiej piosence- tak można opisać aurę, jaką natura nam zgotowała podczas trwania dziewiątej edycji Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2012. Teoretycznie i zgodnie z wszelkimi planami zlot miał odbywać się w dniach od 16 do 19 sierpnia 2012 roku, ale praktyka, jak zawsze była inna.Już od piątku, 10 sierpnia na polu zlotowym zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. Organizatorzy przewidzieli taką sytuację i w sobotę, 11 sierpnia, ruszyła na pełnych obrotach praca Sztabu Zlotu, służbę na posterunkach objęła Żandarmeria Zlotowa, na polu obozowym stanęły sanitariaty i pojemniki na śmieci. Fala uczestników na swoich różnorodnych pojazdach płynęła nieprzerwanie. Z każdym dniem na obozowisku stawało się coraz gęściej, po „tankodromie”szalało coraz więcej pojazdów, bo zgodnie z tradycją, do czwartku 16 sierpnia nie obowiązywał zakaz wstępu dla „cywili”.
W poniedziałek, 13 sierpnia, wśród maszyn przytransportowanych przez Mlilitary Klub Wschód-Zachód wyłoniła się pierwsza perła: Flakpanzer Gepard – niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze zbudowane na podwoziu czołgu Leopard 1. Wyposażone w dwie sprzężone armaty przeciwlotnicze kal. 35 mm oraz własną stację radiolokacyjną , może prowadzić samodzielnie obserwację sytuacji powietrznej, rozpoznawać samoloty własne i przeciwnika oraz zwalczać je. Potem ludzi i różnego sprzętu przybywało i przybywało.
W czwartek, 16 sierpnia Wojsko Polskie dostarczyło z 52 Batalionu Remontowego w Czarnem kolejne perełki :KTO Rosomak, czołg „Twardy” i wielką niespodziankę dla zlotowiczów – armatę samobieżną kalibru 203 mm „PION” (znany też jako „Piwonia”). W Wojsku Polskim było na uzbrojeniu od 1965r tylko 8 takich armat (na uzbrojeniu najpierw 5 Brygady Artylerii Armat z Głogowa , a potem w 23 Śląskiej Brygadzie Artylerii w Bolesławcu do 2006 roku ). Z działa można było wystrzeliwać granaty odłamkowo-burzące o masie 110 kg i donośności 37,5 km, granaty odłamkowo-burzące z dodatkowym napędem rakietowym o masie 102 kg i donośności 47,5 km, chemiczne (wycofane z uzbrojenia) oraz jądrowe. Armata „PION” stanowi własność Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. W sobotę, 18 sierpnia, ze stanu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przybył jeszcze jeden „Rosomak” oraz drużyna strzelecka z pełnym wyposazeniem bojowym.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wyeksponowało tym razem BTR 40 i wyrzutnię rakietową WP-8Z.
Ogółem – do końca zlotu odnotowano 3545 uczestników, 444 pojazdy militarne, 149 motocykli miltarnych oraz 545 cywilnych samochodów i 50 motocykli. Zlotowicze przyprowadzili na obozowisko 66 przyczep kempingowych.
Pośród licznych, interesujących pojazdow militarnych, na zlocie wyeksponowano m.inn:
– Z pojazdów gąsienicowych:
SdKfz-transporter opancerzony, KUB GM 578,BWP 1, MTLBU wóz dowodzenia, MTLB transporter opancerzony, SNAR 10 samobieżny wóz kierowania ogniem artylerii, PTS i 5 sztuk Volvo BV 202 (pojazd dwuczłonowy)
– Z transporterów kołowych:
2 szt BRDM 2, SKOT (OT 64), GAMA GOAT (amerykański pojazd dwuczłonowy z okresu wojny wietnamskiej)
– Pośród samochodów ciężarowych:
URAŁ, KRAZ, ZIŁ 131, ZIŁ 157, GAZ 66, GMC (1945r),REO, DODGE, MAN KAT 1, MERCEDES, MERCEDES UNIMOG, IFA, ROBUR, STAR 440, STAR 66, SKANIA, DAF, OAF KAT 1, ALVIS, TATRA, PRAGA.
-Między samochodami terenowymi odnotowano:
GAZ 67 (Czapajew),GAZ 69, UAZ, LUAZ, ARO, NISSAN PATROL, TARPAN HONKER, WILLYS, HMMVW,CHAWROLET BLAZER, JEEP, DODGE, MERCEDES G, VW KUBELWAGEN, VW TRANSPORTER, TRABANT, LAND ROWER DEFENDER, LAND ROWER SANTANA, DAF.
-Motocykle reprezentowały:
K 750, M750, URAŁ, DNIEPR, BMW SACHARA, BMW ZUNDAPP, MZ 250, NSU OSL VERMACHT (z 1939r),INDIAN 741 (1942r), SOKÓŁ 600,i okaz szczególny- francuski motocykl GNOME & RHONE AX 2.
-Zaprezentowno ponadto ciągniki:
KIROWIEC, URSUS oraz zabytkowy FEND.
Większość prezentowanych maszyn była całkowicie sprawna.
Program zlotu ustalony przez Organizatorów: Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie, Stowarzyszenie Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa oraz Urząd Miasta Borne Sulinowo, realizowany był precyzyjne.
W czwartek 16 sierpnia o godzinie 16.00 na placu przed sceną ustawiły się szeregi grup reprezentujących uczestników zlotu. Na plac wmaszerowała w towarzystwie orkiestry wojskowej garnizonu szczecińskiego kompania honorowa asystująca sztandarowi 2 Bygady Zmechanizowanej Legionów im.Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca. Przeglądu kompanii dokonał zastępca dowódcy 2 Brygady płk Mirosław Polasik. Przy dźwiękach hymnu państwowego, poczet flagowy wciągnął na maszt polską flagę. W imieniu władz samorządowych zlot otworzył z-ca Burmistrza Bornego Sulinowa pan Bogdan Korpal. Następnie wystąpił płk Mirosław Polasik, który w imieniu dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen.dyw.Ireneusza Bartniaka , Patrona Honorowego w imieniu Ministra Obrony Narodowej, życzył uczestnikom imprezy wielu pozytywnych wrażeń. Po uroczystości plac przejęła w wyłączne władanie orkiestra wojskowa garnizonu szczecińskiego. Takiego popisu musztry paradnej jeszcze nigdy nie widzieliśmy!
W piątek, 17 sierpnia wydzielona kolumna historycznych, lekkich pojazdów militarnych z odpowiednio umundurowanymi załogami, jak co roku, wyruszyła do Szczecinka. Po drodze złożono symboliczną wiązankę na cmentarzu jeńców wojennych w Bornem Sulinowie. W Szczecinku najpierw delegacja zlotowiczów złożyła hołd pamięci żołnierzy poległych w II wojnie światowej, leżących na Cmentarzu Wojennym, a następnie na pikniku na placu Zwycięstwa, pod ratuszem integrowała się z licznie przybyłymi mieszkańcami.
Tymczasem na tereny zlotowe dotarła Grupa Rekonstrukcyjna 8 pułku Strzelców Konnych z Chełmna i drugowojenny szpital polowy. O godz. 17.00 2 sekcje strzelców konnych na placu przed sceną, przy licznej publiczności, dały pokaz nazwany : Kawaleryjskie Militari”, gromko oklaskiwany przez widzów. Po jeźdźcach i koniach na placu odbywały się pokazy ciekawszego sprzętu militanego z odpowiednim komentarzem.
Wieczorem, po krótkim występie zespołu „Hamak Bend”, na scenie pojawiła się długo oczekiwana gwiazda wieczoru – KORA (Olga Jackowska). Występ KORY obejrzała ogromna rzesza publiczności, żywo nagradzająca artystkę gromkimi brawami.
Sobota 18 sierpnia. Od rana trwają przygotowania do jednej z głównych atrakcji zlotu – PARADY POJAZDÓW po drogach i bezdrożach gminy Borne Sulinowo. O godz. 10.00 na trasę dookoła jeziora Pile, liczącą ponad 30 km ruszyła głośna i barwna kolumna około 130 militarnych pojazdów samochodowych (w tym KTO Roomak) i ok.20 motocykli. Trasa prowadziła w znacznej części drogami leśnymi i gruntowymi, była dobrym sprawdzianem dla sprzętu. Krajobraz okolic jeziora Pile też sprawiał, że udział w paradzie był dla jej uczestników pełny pozytywnych doznań.
Po wyruszeniu części uczestników na paradę „tankodrom” bynajmiej nie opustoszał.Cały czas uwijały się po nim rozmaite pojazdy, wśród nich czołg „Twardy”, KTO Rosomak i zestaw przeciwlotniczy „Gepard”.Na placu dla publiczności, jak zwykle oblegany był „PION’ i usytuowane przy nim stoisko Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy, na którym wyeksponowano amunicję do tej armaty.
O godzinie 14.30 na specjalnie oznakowane szranki wjechali znów rekonstruktorzy 8 pułku strzelców konnych z popisem pod tytułem „Kawaleryjska doskonałość”. To co pokazali, faktycznie było popisem doskonałości, opanowania i umiejętności wymaganych w wojskach konnych. Po godzinie ułani oddali plac na rzecz pokazów sprzętu mechanicznego.
Wybiła godzina osiemnasta, a wraz z nią czas podsumowań. Na scenę Organizatorzy zaczęli zapraszać tych, których należało w jakiś sposób wyróżnić za uświetnienie zlotu. Uznano, że tym razem na szczególne wyróżnienia zasługują:
- Pan Jakub Barański za samochód GMC z 1945 r (wyróznienie sponsora –Kompanii Coca-Cola)
- Pan Dariusz Czarnociński za samochód terenowy GAZ 69 „Komandorka” (wyróżnienie sponsora –Kompanii Piwowarskiej S.A)
- 52 Batalion Remontowy im.Ziemi Człuchowskiej za wyeksponowany sprzęt i pomoc w transporcie „Piona” (wyróżnienie Burmistrza Bornego Sulinowa0
- Pani Agnieszka Wielkaniec z Kalisza za motocykl Gnomer&Rhone AX2 (wyróznienie Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa)
- Pan Christoph Gebhardt za samobieżne działo przeciwlotnicze „Gepard” (wyróżnienie Dyrektora Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie)
- Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy za „PIONA” (wyróżnienie Komandora Zlotu)
Komandor Zlotu Wiesław Bartoszek podziękował ponadto panu Romanowi Gacek z Leszna za wszechstronną pomoc przy organizacji zlotu. Słowa podziękowania padły również dla Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa i Burmistrza Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa, których życzliwośc i czynne wsparcie ułatwia organizację imprezy. Podziękowano również ochotnikom tworzącym naszą służbę porządkową –Żandarmerię Zlotową i wielkiej grupie członków i sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, bez ofiarnej pracy których impreza nie mołaby zaistnieć w takiej forme i z takim rozmachem.
O zmroku , o godz. 21.00 na scenę wyszedł zespół PERKALABA z Ukrainy. Świetny,żywiołowy występ zespołu podobał sie niewątpliwie licznie zgromadzonej pod sceną publiczności.
Minęła noc, nastał znów upalny dzień 19 sierpnia – niedziela. Jak zwykle ruch na „tankodromie” w skwarze i kurzu, a na obozie zaczęło się powolne pakowanie i zbieranie do odjazdu. O godzinie 12.00 poczet flagowy wyłoniony z Żandarmerii Zlotowej przy dźwiękach hymnu opuścił flagę państwową z masztu i odprowadził do Sztabu Zlotu. Komandor Zlotu wygłosił jakże smutną formułkę: „IX Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2012 uważam za zamknięty”. Czas zacząć prace nad X Jubileuszowym Zlotem.
W imieniu Organizatorów
Prezes Stowarzyszenia Bogumił Turowski
Foto. Tadeusz Wojewódzki