MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH

Strona Zlotu

DELEGACJA STOWARZYSZENIA NA SEMINARIUM W KOŁOBRZEGU

48Delegacja Stowarzyszenia
na Seminarium Muzealnictwa Wojskowego
w Kołobrzegu

W dniach 22 do 24 kwietnia 2009 r grupa członków Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa, na zaproszenie Dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzięła udział w seminarium – „Muzea wojskowe – tradycja a nowoczesność”.
Wśród przebogatej tematyki poruszanej przez wykładowców, na szczególną uwagę członków naszego Stowarzyszenia zasłużyły:
– referat prof. Janusza Cioska – Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – Muzea Wojskowe a polityka historyczna państwa.
– referat Jerzego Zarawskiego – Kierownika Arsenału, Muzeum Miasta Wrocław – Czy broń jest zabytkiem.
– referat dr.Włodzimierza Kwaśniewicza – Dyrektora Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie – Nowoczesność w muzealnictwie wojskowym a rzeczywistość.
– referat Piotra Pawłowskiego – Dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Nowoczesne muzeum – postulaty i oczekiwania.
– referat Krzysztofa Długokęckiego z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej – Pozyskiwanie sprzętu wojskowego w świetle prawa.
– referat Tomasza Osińskiego z 31 Btl w Poznaniu – Renowacja oraz rekonstrukcja samolotów.
– referat Piotra Piwowarczyka- Dyrektora Fortu Wschodniego (Gerharda) w Świnoujściu – Fortyfikacje jako produkt turystyczny.

W programie Seminarium nie zabrakło uroczystego otwarcia wystawy „Bałtycki Szlak Forteczny” i zwiedzania ekspozycji stałych Muzeum Oręża Polskiego. Deszcz przeszkodził w realizacji bardzo ciekawego punktu programu – spaceru z przewodnikiem szlakiem militarnych atrakcji miasta Kołobrzeg (Twierdza Kołobrzeg)

W czasie sesji wyjazdowej Seminarium uczestnicy zwiedzili unikatowe, a ogólnie niedostępne (położone na terenie wojskowym) obiekty Baterii Artylerii Stałej BAS-19 na terenie Punktu Bazowania Marynarki Wojennej w Kołobrzegu, Muzeum Fort w Rogowie (obiekt budowany przez Niemców w latach trzydziestych ubiegłego wieku – równolegle z budową miasta i poligonu Gross Born), wzgórze Gosań (punkt obserwacyjny BAS-17 z pozostałością wieży dalmierza), bunkier Muzeum broni V-3 w Międzyzdrojach oraz Fort Wschodni – Gerharda w Świnoujściu.

Zapewne w nieodległej przyszłości powstanie w Bornem Sulinowie co najmiej Izba Muzealna z prawdziwego zdarzenia. Wiadomości i kontakty z Seminarium Muzealnictwa Wojskowego mogą wtedy okazać się bardzo przydatne.

Załączony plik fotografii pokazujących odwiedzone miejsca i obiekty niech świadczy jak ciekawa była to impreza.