X ZLOT – 2013

10 LAT ZA NAMI
czyli o
JUBILEUSZOWYM MIĘDZYNARODOWYM ZLOCIE POJAZDÓW MILITARNYCH
„GĄSIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2013
słów kilka

Dziesięć lat temu, w sierpniu 2004 roku, na „polu zlotowym” przy ulicy Towarowej w Bornem Sulinowie zorganizowano PIERWSZY BORNEŃSKI ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH. Stawiło się na nim kilkadziesiąt różnych, najczęściej lekkich pojazdów z demobilu. Gwiazdą imprezy był pojazd gąsienicowy, czołg T-34, wzbudzający ogromne zainteresowanie widzów. Była skromna parada ulicami miasta, były przejażdżki chętnych spośród publiczności na samochodach militarnych i motocyklach. Co odważniejsi wsiedli nawet na pancerz T-34. Chyba niewiele osób zdawało sobie wówczas sprawę, że oto narodziła się piękna, rozsławiająca Borne Sulinowo w kraju i za granicą impreza – MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH BORNE SULINOWO.

Minęły lata, impreza rozrastała się ilościowo, jakościowo i obszarowo. Co roku przybywały nowe grupy uczestników z coraz ciekawszym sprzętem, nawiązaliśmy ścisły kontakt z naszymi już chyba przyjaciółmi z Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna, co pozwoliło dodać do nazwy imprezy słowa „Gąsienice i podkowy”.

Z biegiem lat Zlot stawał się coraz sławniejszy i dostrzegany – w roku 2008 otrzymaliśmy od  Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego statuetkę  i tytuł „Najlepsze wydarzenie turystyczne promujące region zachodniopomorski w roku 2008”, a w 2011 roku tytuł „Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego”.

Nawiązaliśmy również stałą współpracę z jednostkami Wojska Polskiego, efektem czego jest coroczne wystawianie przez wojsko sprzętu militarnego. Począwszy od III  Międzynarodowego Zlotu, każdorocznie impreza otrzymuje Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej.

Przez ostatnie 4-5 lat borneński zlot osiągnął w miarę wyrównany poziom jeśli chodzi o liczbę przybyłych uczestników i sprzętu. Teren, jakim dysponujemy, nie pozwala bowiem na rozrost przestrzenny imprezy. Następują natomiast wyraźne zmiany w sprzęcie militarnym przywożonym przez uczestników – jest coraz ciekawszy pod kątem wartości historycznej. Z roku na rok zmienia się również obóz zlotowy. Obozowiska poszczególnych grup mają coraz bardziej militarny charakter, a uczestnicy w większości występują w umundurowaniu właściwym dla formacji, jaką sobie wybrali.

Jaki więc był ten nasz JUBILEUSZOWY X MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH „GĄSIENICE I PODKOWY” BORNE SULINOWO 2013?

Niby taki sam jak poprzednie, a jednak inny. Już na kilka dni przed otwarciem, na polu rozbili swoje obozy pierwsi uczestnicy. Sztab Zlotu, który rozpoczął pracę w sobotę 10 sierpnia, już w niedzielę miał w rejestrze ponad 1.000 mieszkańców obozowiska. W sumie odnotowano ponad 3.700 uczestników z 579 pojazdami militarnymi, w tym 138 motocyklami. Na polu obozowym było też 605 pojazdów cywilnych (w tym 57 motocykli). Zadziwia gama narodowości jakie reprezentowali uczestnicy X Zlotu. Najwięcej, bo 201, przybyło Niemców (przywieźli bardzo dużo sprzętu militarnego), a po nich nastąpił prawdziwy kalejdoskop narodowości: Holendrzy, Belgowie, Węgrzy, Finowie, Duńczycy, Norwegowie, Portugalczycy, Włosi, Ukraińcy, Rosjanie, Francuzi, Szwajcarzy. Nie zabrakło także obywateli Turcji i Izraela, a nawet jednej mieszkanki Japonii. Oczywiście były to w większości grupy 2-3 osobowe, ale zawsze na początku zaczyna się od pojedynczych osób – tak było kilka lat temu z Niemcami.

Rangę jubileuszu podkreślił Patronat Honorowy Ministra Obrony Narodowej – Tomasza Siemoniaka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz Starosty Szczecineckiego – Krzysztofa Lisa.

Uroczyste otwarcie zlotu nastąpiło w dniu 15 sierpnia o godz. 16.00 z udziałem pocztu sztandarowego, w asyście kompani honorowej ze składu 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca. Ceremoniałem podniesienia flagi narodowej dowodził dowódca 2 Brygady – płk dypl. Piotr Trytek, który złożył meldunek dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Ireneuszowi Bartnikowi. Obecny był również Zastępca Dowódcy 12 Dywizji – gen. bryg. Jarosław Mika. Ceremoniałowi towarzyszyła orkiestra Wojsk Lądowych z garnizonu szczecińskiego. Po krótkim przemówieniu powitalnym, wygłoszonym przez Burmistrza Bornego Sulinowa – Panią Renatę Pietkiewicz-Chmyłkowską i wypowiedzeniu formułki o otwarciu zlotu przez Komandora Zlotu – Pana Wiesława Bartoszka, salwa trzech wystrzałów z armaty „prawosławnej” zrekonstruowanej przez GRH 7 DAK z Poznania, obwieściła początek jubileuszowej imprezy.

Skromność miejsca nie pozwala na szczegółowy opis dalszego przebiegu imprezy. Lepiej oddaje to załączony serwis fotograficzny z każdego jej dnia. Zatrzymajmy się natomiast chwilę nad tym, co ze sprzętu przedstawiono najciekawszego. I tak:

  • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wystawiło armatę samobieżną 203 mm PION, wyrzutnię rakiet operacyjno-taktycznych R-11M na podwoziu IS2 (w nomenklaturze NATO – Scud) oraz popularną „Katiuszę’ na podwoziu ZIS 151,
  • 52 Batalion Remontowy z Czarnego zaprezentował czołg PT-91 „Twardy” oraz KTO Rosomak,
  • 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana pokazała samobieżną armato-haubicę DANA oraz KTO Rosomak,
  • Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu wystawiło wyrzutnię rakiet „Trzmiel” na podwoziu Gaz 69,
  • ze stanu 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach pochodziła stacja naprowadzania KRUG.

Tyle z grubsza pokazało Wojsko Polskie. A sami uczestnicy? Ci też nie zawiedli. Na początek wymienić należy czołg T-34 przywieziony przez Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie. Takim właśnie pojazdem gąsienicowym rozpoczęto 10 lat temu borneńskie zloty! W sumie na X Zlocie pojazdów gąsienicowych było 18, w tym: BWP, WEZT2, MTLB, MTLBU, FV432 ATS 59 G, PTS, GSP i Volvo BV 202. Wśród pojazdów kołowych wymienić należy: BRDM 2, BAZ, SKOT, BTR 152 BM 13 oraz samochody ciężarowe i terenowe, takie między innymi jak: VOLVO, MAN 4×4, 6,6, 8×8, MERCEDES, Star 266 i 244, URAL 4320, ZIŁ 130, 131,137, KRAZ, kilka typów REO, GMC, FIAT 62 IL, IFA, liczne HANOMAGI, UAZY WILLYSY, FORDY, LAND ROUWERY, LIAZ, TARPANY i inne. Nie zabrakło wielkiego ciągnika K 700 (KIROWIEC) i poczciwego URSUSA C 45. Pośród motocykli królował historyczny TIS AM na tle Urali, M 750, K 750, BMW, MZ, Harley Davidson WLA, IŻ 56 i innych.

Nie zabrakło także naszych stałych gości – Strzelców Konnych z Chełmna i Szpitala Polowego oraz licznych Grup Rekonstrukcji Historycznej (ciekawa była zwłaszcza inscenizacja obozu talibów). Po raz pierwszy na zlocie prezentowało się Muzeum  Marynarki Wojennej z Gdyni. Swoje stanowisko informacyjne wystawiła również Inspekcja Transportu Drogowego.

Na uroczystości podsumowującej zlot w dniu 17 sierpnia o godz. 18.00 wręczono wyróżnienia w postaci statuetek od:

  • Burmistrza Bornego Sulinowa dla Żandarmerii Zlotowej,
  • Dyrektora Centrum Kultury i Rekreacji w Bornem Sulinowie dla GRH 7 DAK,
  • Prezesa Stowarzyszenia za przedstawienie unikatowego pływającego MAW (Gaz 46),
  • Komandora Zlotu za motocykl TIZ-MM, zrekonstruowany samochód ciężarowy Fiat 62 IL oraz za wystawienie przez MSW Mrągowo czołgu T-34.

W imieniu Konsorcjum Piwowarskiego wyróżniono obóz talibów, zaś w imieniu Coca-Coli GRH 173  amerykańskiej dywizji powietrzno-desantowej.

W dalszej części uroczystego podsumowania organizatorzy podziękowali osobom zasłużonym dla organizacji zlotów. Pamiątkowe medale otrzymali przede wszystkim ci, którzy dziesięć lat temu zapoczątkowali historię zlotów w Bornem Sulinowie tj. Panowie: Marian Laskowski, Andrzej Michalak, płk Edward Królik i Pani Anna Wygachiewicz.

Publiczność zlotową, której liczbę media oceniają na kilkadziesiąt tysięcy, poza militariami bawiły takie zespoły jak: De Mono, Bay City, Złe Psy, Hungarica oraz Mako Band.

W imieniu organizatorów
Bogumił Turowski
Prezes Stowarzyszenia
Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa

Wtorek, 13 sierpnia 2013 r. (dwa dni przed oficjalnym otwarciem)

Środa, 14 sierpnia 2013 r. (dzień przed oficjalnym otwarciem)

Czwartek, 15 sierpnia 2013 r. – oficjalne otwarcie

Piątek, 16 sierpnia 2013 r.

Sobota, 17 sierpnia 2013 r. – parada

Sobota, 17 sierpnia 2013 r. – zlotowisko

Sobota, 17 sierpnia 2013 r. – pokaz ułanów i podsumowanie zlotu

Sobota, 17 sierpnia 2013 r. – tankodrom

Niedziala, 18 sierpnia 2013 r. – zakończenie zlotu

Foto: Wiesława i Tadeusz Wojewódzcy, Agnieszka i Waldemar Soćko