XI ZLOT – 2014

Organizatorzy XI Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych
„Gąsienice i Podkowy” 14-17.08.2014r.
składają podziękowania

Panu Olgierdowi Geblewicz

Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego
za wsparcie finansowe oraz objęcie imprezy Patronatem Honorowym.


Żadna pogoda zlotowiczom nie straszna

…czyli XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2014 w pigułce.

Zapowiadało się dość groźnie. Przygotowaniom do tegorocznego Zlotu towarzyszył wszechobecny upał. Pracować na otwartym terenie w temperaturze powyżej 30°C nie jest łatwo, ale w dniu 8 sierpnia na polu zlotowym wszystko było już gotowe. Teren zamknięty, namiot sztabowy zbudowany. W sobotę, 9 sierpnia, można było rozpocząć przyjmowanie uczestników. Ci zaś przybywali tłumnie. Już w niedzielę, cztery dni przed oficjalnym otwarciem Zlotu, pole obozowe „okupowało” ponad tysiąc militarnych. A jaki sprzęt ze sobą przyprowadzili, jakie obozowiska pobudowali – trudno opisać. To trzeba zobaczyć, jeśli nie osobiście, to chociaż na fotografiach, których mnóstwo zamieszczono w prasie i na różnych portalach internetowych. Równie dobrze prezentowała się część terenu dostępna dla publiczności – jednolite namioty i sprzęt sponsora – Konsorcjum Tyskie czy wypełnione po brzegi różnorodnym towarem stoiska z handlem militariami.

W połowie tygodnia pogoda stała się nieco łaskawsza. Temperatura spadła, przelotnie popadało. Uroczyste, jak zwykle, otwarcie zlotu w dniu 14 sierpnia o godzinie 16.00 wypadło dostojnie. Wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu poczet flagowy w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojskowej Garnizonu Szczecińskiego wciągnął flagę państwową na maszt. Zlotowiczów i gości powitała Burmistrz Bornego Sulinowa – Renata Pietkiewicz-Chmyłkowska oraz Komandor Zlotu – Wiesław Bartoszek. Ceremonię obserwowały licznie zgromadzone grupy zlotowiczów i gości.

Po ceremonii otwarcia niespodzianka – na tankodromie, przy odgłosie strzałów z broni wojskowej i wybuchach petard, pokaz działania w zasadzce i w pościgu za terrorystami dała drużyna specjalna z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów ze Złocieńca. Było na co popatrzeć. Po bojowej zaprawie na scenie wystąpiła orkiestra garnizonowa ze Szczecina, a po niej orkiestra dęta ze Świdwina. Wieczór zakończył występ zespołu Liber & Natalia Szroeder sponsorowany przez firmę ARUM S.A., a na dobranoc zagrał zespół Magnum.

Tradycyjnie już w piątek 15 sierpnia grupa lekkich pojazdów wyruszyła o godz. 12.00 na trasę do Szczecinka. Po drodze złożono wiązanki kwiatów pod pomnikami na cmentarzach wojennych pod Krągami i w Szczecinku. Przejazd zakończył się piknikiem militarnym na placu przed szczecineckim ratuszem.

O godzinie 17.00 wielka rzesza widzów podziwiała popisy grupy konnych ze składu Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna. O 21.00 na scenie wystąpili z rewelacyjnym koncertem Acid Drinkers, owacyjnie przyjęci przez tłumy świetnie bawiącej się publiczności.

W sobotę 16 sierpnia o godzinie 9.00 zaczęła się formować kolumna do parady po terenie gminy. Na jej czele stanął jeden z najciekawszych ciężkich pojazdów zlotowych – samobieżne działo przeciwlotnicze zbudowane na podwoziu czołgu Leopard 1. Kolumna licząca pond 150 różnego typu pojazdów militarnych, w tym KTO Rosomak i AHS Dana, po opuszczeniu zlotowiska ulicą Wojska Polskiego, przez Krągi, Dąbrowicę i Piławę pokonała trasę około 30 km wokół jeziora Pile, by ok. godz. 14.00 powrócić ulicą Orła Białego na tereny zlotowe.

Pojazdami wiodącymi podczas  XI Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” były czołgi, nic zatem dziwnego, że najważniejszym i najciekawszym punktem imprezy w sobotę był występ pojazdów pancernych w ruchu na tankodromie. Chyba w żadnym innym miejscu w Polsce nie można zobaczyć na przeszkodach terenowych poruszających się razem takich czołgów jak: T-72, T-91 Twardy, T-55 Merida, T-70 oraz zabytkowy, 70-letni czołg ciężki JS-2 – jedyny jeżdżący egzemplarz w Europie. Kierowana przez mjr Tomasza Ogrodniczuka z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu grupa pancerna dała pokaz prawdziwego kunsztu pancerniackiego. Kto tego nie widział niech żałuje, bo nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie jeszcze miał okazję takie przedsięwzięcie zobaczyć. Po występie czołgistów swój kunszt pokazali jeszcze raz ułani z GR 8 Pułku Strzelców Konnych z Chełmna.

O godzinie 18.00 odbyło się wstępne, uroczyste podsumowanie zlotu. Organizatorzy poprosili na scenę tych, którzy w gromadzie bardzo zaangażowanych uczestników zlotu zasłużyli na specjalne wyróżnienie. I tak wręczono:

  • wyróżnienie ufundowane przez sponsora, Koncern Coca-Cola, za prezentację zabytkowego pojazdu Renault,
  • wyróżnienie ufundowane przez sponsora, Kompanię Piwowarską S.A., dla Military Club Tarnowo Podgórne,
  • wyróżnienie Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa dla właściciela pojazdu Gaz 46,
  • wyróżnienie Burmistrza Bornego Sulinowa dla właściciela motocykla Zundapp z 1943 roku,
  • wyróżnienie Komandora Zlotu dla Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu,
  • wyróżniono również właściciela wozu rozpoznawczego BA-64 produkcji radzieckiej z okresu II wojny światowej.

Gość zlotu, nauczyciel szkoły nr 856 w Moskwie, wręczył specjalny dyplom Cezaremu Białkowi, Prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Wojsk Polsko-Radzieckich Miasta Szczecinek, za propagowanie historii i utrwalanie przyjaźni między narodami.

Sobotni wieczór urozmaicił występ serbskiego zespołu Neozbiljni Pesimisti oraz grupy Rockerfeler.

W niedzielę 17 sierpnia widzowie szczególnie tłumnie zgromadzili się by zobaczyć, komentowany przez spikera, załadunek czołgów JS-2 i T-70 na zestawy niskopodwoziowe. Takiej operacji, poza zlotem w Bornem, chyba nigdzie nie można zobaczyć.

W sumie, jak wynika ze wstępnych podliczeń dokumentacji sztabu, na XI Międzynarodowym Zlocie Pojazdów Militarnych „Gąsienice i Podkowy” Borne Sulinowo 2014 zarejestrowano 3.650 uczestników, którzy przyprowadzili ze sobą:

  • 578 pojazdów militarnych (w tym 104 motocykle militarne),
  • 631 samochodów cywilnych,
  • 35 motocykli cywilnych,
  • oraz 64 przyczepy mieszkalne.

Wśród gąsienicowych pojazdów militarnych na szczególną uwagę zasługiwały: czołg T-70, czołg JS-2, czołg T-55,czołg T-72, czołg PT-91, BAT-M, BWP 1 – 3 szt., EV-342, M 75 APC, PTS-2 szt., Hotchkiss, ATS-59G, Gepard, MTLB – 2 szt. oraz Volvo BV – 2 szt.
Pojazdy kołowe reprezentowane były m.in. przez: Skoty – 2 szt., BA 64, Gaz 46 (amfibia), Ził 137 z naczepą do transportu rakiety systemu Krug, Gaz 69, Gaz 66, UAZ-y, Star 669, Star 266, REO, MAN, Ził 131, Urał 375 oraz Mercedes.
Wśród militarnych motocykli na szczególną uwagę zasługiwały: Zundapp – rok 1943, BMW z lat 1943 i 1944 (3 szt.), M-72, K-750, Iż 56 oraz HD WLA.

Oczywiście wszystkich pojazdów militarnych biorących udział w XI Zlocie, jak i wszystkich grup rekonstrukcyjnych, ciekawie urządzonych obozów czy niezmiernie interesujących ludzi, których było wielu, nie sposób w tym miejscu szczegółowo opisać. Odsyłamy zatem do galerii zdjęć i filmików zamieszczanych na portalach internetowych oraz na YouTube, a także licznych relacji w prasie i stacjach telewizyjnych, w tym w telewizji niemieckiej.

Teraz pozostaje nam jeszcze gorąco podziękować wszystkim uczestnikom i DO ZOBACZENIA ZA ROK!

W imieniu Organizatorów
Honorowy Prezes Stowarzyszenia Miłośników
Militarnej Historii Bornego Sulinowa
Bogumił Turowski